Wystawa pomocy naukowych
W drugim semestrze uczniowie klas IV- VI otrzymali na przyrodzie nietypowe zadanie. Osoby chętne, bardziej zainteresowane zagadnieniami przyrodniczymi mogły wykazać się kreatywnością i nieco innym podejściem do przerabianych na lekcjach zagadnień. Celem było wykonanie pomocy naukowej do lekcji. Warunkiem było stworzenie pracy przestrzennej, trwałej i estetycznej. Do początku czerwca napłynęło 98 prac. Przedstawiają one wszystkie dziedziny nauk przyrodniczych (biologię, geografię, fizykę i chemię). Niektórzy uczniowie wykonali po 2, a nawet 3 prace. Dodatkowa praca uczniów została nagrodzona oceną celującą oraz dodatnimi punktami za aktywność. Pomoce są wyeksponowane na korytarzu budynku B. Wystawa będzie trwała do 15 czerwca. Pomysłowość uczniów jest zaskakująca! Powstały pomoce:
– ze styropianu ( piętra roślinności w Tatrach i Alpach, model wnętrza Ziemi, strefy życia w wodzie)
– z brystolu ( przebieg fotosyntezy, zwierzęta zmieniające futro, życie w wodzie)
– z gipsu ( model rzeki, jaskini, pagórka)
– z papierowych kulek ( wysokość względna i bezwzględna, elementy formy wypukłej)
– w słoiku (profil glebowy, krystalizacje soli, biodegradacja, masa nienewtonowska)
– z plastikowych butelek (deszczomierze )
– z patyków i wstążek (wiatromierz)
– ze starych płyt CD (wiatrowskaz)
– z masy solnej ( Układ Słoneczny, model góry)
– z wykorzystaniem filcu (łańcuch pokarmowy)
– w pudełkach i skrzynkach (układ rozrodczy, obrotowy Układ Słoneczny, gry edukacyjne, puzzle)
– wykonane drukarką 3D ( model góry lodowej)
– z rzeczy kupionych na kiermaszu szkolnym (budowa kwiatu)
Podziękowania należą się także rodzicom : za inspirację, wyszukiwanie potrzebnych materiałów (np. płytek łazienkowych), czasem konieczną pomoc (np. podczas cięcia i klejenia płyt styropianowych), cierpliwość (drukowanie góry lodowej trwało 7 godzin) oraz transport do szkoły pomocy dużych rozmiarów (modele pięter roślinności mają chyba metr!).
Zespołowa praca trzech stron (nauczyciela, dzieci i rodziców) zaowocowała wspaniałą wystawą. Szkoda tylko, że ze względu na ilość prac i ograniczoną ilość miejsca nie wszystkie pomoce będą mogły zostać w szkole…
Pozdrawiam wszystkich kreatywnych i ich pomocników
Ewa Koźlik- Gawliczek