JAK SIĘ LEPIEJ UCZYĆ? – MINIPORADNIK DLA UCZNIA.
Jeśli chcesz się uczyć efektywniej:
- Przygotuj stałe miejsce do uczenia się i odrabiania lekcji: biurko (stół) i krzesło dopasowane do wzrostu, w miejscu gdzie nie będą rozpraszać cię inne bodźce.
- Siedząc przy biurku plecy powinny być wyprostowane, oparte o poręcz krzesła dostosowanego do fizjologicznego wygięcia kręgosłupa, ręce ugięte w łokciach, oparte na blacie, nogi zgięte w kolanach pod kątem prostym, oparte o podłogę.
- Pamiętaj o właściwym oświetleniu (odpowiednia intensywność, zawsze z lewej strony) i przewietrzeniu miejsca pracy (nie za zimno, nie za gorąco).
- Przed nauką nie objadaj się nadmiernie, sytość powoduje senność, pusty żołądek dekoncentruje. Po każdych 45 minutach nauki zrób 5 do 10 minut przerwy (relaks, ćwiczenia oddechowe i fizyczne, spacer z psem).
- Zadbaj o ograniczenie wszelkich bodźców nie związanych z nauką (słuchowych, wzrokowych, ruchowych).
- Tak organizuj miejsce pracy, aby panował w nim porządek wystarczający do znalezienia pomocy do nauki (książek, notatek, przyborów).
- Odrabiaj lekcje w godzinach najbardziej korzystnych dla biologicznego rytmu twojego organizmu: (między godz. 8 a 12; szczyt wydajności godz. 10 rano albo między godz. 18 a 21; szczyt wydajności godz. 20).
- Przy czytaniu trzymaj książkę w odległości 30 cm od oczu.
- Nie pracuj jednorazowo zbyt długo, lecz rozłóż w czasie zadania, które masz wykonać; ucz się systematycznie!
- Ustal odpowiednią kolejność uczenia się przedmiotów: przeplataj trudne łatwymi, humanistyczne ścisłymi.
- Pamiętaj o odpowiedniej ilości snu 7,5 – 8 godz. Wskazane są krótkie drzemki w ciągu dnia (do 20 minut).
- Odżywiaj się odpowiednio: stosuj dietę antystresową – bogatą w witaminy grupy B (ryby, ciemne pieczywo, jajka, groch, wątroba, magnez, czekolada, orzechy, banany, chrom, cynk) oraz owoce i warzywa. Pij wodę niegazowaną regularnie – pomaga w koncentracji uwagi, nawadnia i dotlenia organizm.
- Gdy dostrzeżesz u siebie objawy przemęczenia umysłowego (zwiększenie pobudliwości ruchowej, apatia, zmiany nastroju, roztargnienie, męczliwość, bezsenność itp.) – zwolnij tempo nauki! – poproś o pomoc kompetentną osobę!
Poniedziałek 11.30 – 15.30
Wtorek 10.30 – 15.30
Środa 8.00 – 14.00
Czwartek 8.00 – 11.30
Piątek 8.00 – 11.30
wniosek_o_wydanie_opinii_-_wrzesień_2017_r
wniosek_o_wydanie_orzeczenia_-_wrzesień_2017