Rok 2108 – rokiem setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Drodzy rodzicie,
W roku 2018 przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez cały rok będziemy radośnie obchodzić te okrągłe urodziny naszego państwa.
Poniżej publikujemy skromną relację z wybranych wydarzeń.
Uroczyste odśpiewanie HYMNU POLSKI
Uczniowie i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 2 w Rydułtowach postanowili dołączyć do bicia rekordu we wspólnym śpiewaniu
HYMNU POLSKI.
Nagranie z tego wyjątkwego wydarzenia publikujemy w 100 rocznicę odzyskania niepodległości, świetujmy wspólnie!
Szlakiem pomników powstań na lekcji historii
Z okazji Święta Niepodległości odbyliśmy lekcję historii w terenie. Podążaliśmy szlakiem pomników powstań śląskich znajdujących się niedaleko Biblioteki Publicznej w Rydułtowach. Mogliśmy dowiedzieć się m. in., kiedy wybuchły na Śląsku powstania, jak przebiegały i jaki był ich skutek.
I powstanie śląskie odbyło się 16-17 sierpnia i trwało do 26 sierpnia 1919 r. Ślązacy walczyli o przyłączenie Śląska do Polski. Wybuch powstania związany był z szykanami władz niemieckich wobec ludności polskiej oraz bezpośrednio w związku z aresztowaniem przywódców polskich
organizacji narodowych. Pierwsze działania- powiat pszczyński, a potem powiat rybnicki oraz część Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Zakończyło się klęską z powodu braku pomocy ze strony państwa polskiego.
II powstanie śląskie wybuchło w nocy z 19/20 sierpnia do 25 sierpnia 1920 r. Po licznych atakach terroru ze strony niemieckiej, ogłoszono drugie powstanie. Zasięg- Górnośląski Okręg Przemysłowy, część powiatu rybnickiego. Powstanie osiągnęło założone cele – podpisano umowę polsko – niemiecką o wyrzeczeniu się terroru i powstaniu polsko – niemieckiej policji.
III powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2/3 maja do 5 lipca 1921r. Miało na celu zmianę niekorzystnego dla ludności polskiej wyniku plebiscytu. Na czele powstania stanął Wojciech Korfanty. Zwyciężyli powstańcy. Do Polski przyłączono powiaty: katowicki, pszczyński, rybnicki , część powiatu raciborskiego, lublinieckiego i tarnogórskiego.
Julia Goluch, klasa VII B
Przedszkolaki też świętują 🙂
Grupa przedszkolna podczas świętowania
W dniu 13 listopada 2018 roku przedszkolaki obchodziły Narodowe Święto Niepodległości.Z tej okazji wszystkie dzieci tego dnia przyszły ubrane w odświętne stroje i otrzymały kotyliony w barwach ojczystych.Celem obchodów było przybliżenie dzieciom w atrakcyjnej i przystępnej formie,polskich symboli narodowych poprzez wykonywanie prac plastycznych.Na koniec wszystkie przedszkolaki zaśpiewały hymn narodowy,którego uczyły się kilka dni wcześniej. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach dzieci od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu i przywiązania do ojczystego kraju.