Bookcrossing w naszej szkole
Biblioteka szkolna 15.03.2018 włączyła się w społeczną ogólnopolską formę popularyzowania czytelnictwa, tzw. Bookcrossing, czyli „ Uwolnij książkę”. Zarejestrowano („ uwolniono”) 94 książki.
Regał boockrossingowy znajduje się na parterze szkoły obok wejścia głównego budynku A.
Na czym polega bookcrossing?
Idea polega na celowym pozostawianiu książek w miejscach publicznych dla potencjalnych czytelników, którzy po znalezieniu rejestrują książkę na stronie internetowej www.bookcrossing.pl, a po przeczytaniu ponownie pozostawiają ją na wyznaczonej półce. Dzięki internetowemu systemowi monitoringu, można prześledzić losy uwalnianej książki. Pomysł ten będzie w pełni zrealizowany dopiero wtedy, kiedy upowszechni się rejestrowanie w sieci książki, którą wypuszcza się w świat. Zachęcamy gorąco do “uwalniania książek”. Sukces zależy przede wszystkim od liczby osób, które mają ochotę i możliwość włączenia się do akcji.
Jak uwolnić książkę- instrukcja:
- Wejdź proszę na stronę: www.bookcrossing.pl i wciśnij guzik “uwolnij książkę”. Wypełnij formularz zgłoszeniowy (robisz to pierwszy raz, więc zostaniesz poproszony o uprzednie zarejestrowanie się). Po rejestracji książki w systemie otrzymasz nr BIP a system przeniesie cię do sekcji Wpisów, gdzie będziesz mógł dokonać pierwszego Wpisu. We wpisie oprócz kilku słów na jej temat będziesz poproszony o podanie miejsca gdzie ją zostawisz, na jaką półkę ją odłożysz, czy też komu ją dasz/-łeś. Wpisy są bardzo ważne! – nie lekceważ ich, pomogą one innym użytkownikom poznać historię książki, śledzić jej drogę oraz poznać opinie innych na jej temat.
- Gdy już uwolniłeś książkę i spisałeś jej nr BIP możesz odwiedzać stronę www.bookcrossing.pl i sprawdzać czy nie ma nowych Wpisów na jej temat. Wejdź proszę na stronę główną jest tam napis: Wpisz BIP i puste pola, które trzeba zapełnić. Wpisz numer, zostaniesz przeniesiony do sekcji Wpisów odnoszących się do Twojej książki. Znajdziesz tam swój Wpis oraz Wpisy innych, którzy znaleźli, przekazali Twoją książkę dalej lub pozostawili na półce BookCrossingowej. Teraz już wiesz dlaczego Wpisy są tak ważne!
źródło: http://www.biblioteka.wrzesnia.pl/bookcrossing.html