Bieżące informacje szkolnej pielęgniarki
5 Maja
Światowym Dniem Astmy
WHO: „Zero tolerancji dla ataków astmy”
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż astma jest stosunkowo częstą przypadłością. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na świecie choruje na nią ponad 235 milionów ludzi, a wskaźnik umieralności wynosi ok. 400 tysięcy osób. Szacuje się, iż w Polsce aż
ok. 4 miliony osób ma astmę, z czego połowa z nich nie jest tego świadoma.
5 Maja obchodzić będziemy Światowy Dzień Astmy. Dzień ten obchodzony jest od od 1998r. W każdy pierwszy wtorek maja. Obchody te mają na celu kształtowanie społecznej świadomości na temat przewlekłego zapalenia dróg oddechowych atakującego przede wszystkim oskrzela, bo tym właśnie jest astma. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej jakie są jej przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia.
OBJAWY głównie to:
– duszność
– świszczący oddech
– uczucie ugniatania i kłucia w klatce piersiowej
– kaszel
Częstotliwość występowania powyższych objawów jest różna: od kilku razy w ciągu dnia/tygodnia, jak i rzadziej (kilka razy w miesiącu). Wyraźne ich nasilenie następuje w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego. Nie oznacza to jednak całkowitego wyeliminowania sportu z życia astmatyka. Mówimy tu raczej o unikaniu sportu wyczynowego.
PRZYCZYNY:
Dokładne przyczyny zachorowania na astmę nie są znane. Możemy je jednak sklasyfikować w dwóch czynnikach: genetycznym (wrodzonym) oraz środowiskowym (głównie zanieczyszczenie powietrza, ale także np. szkodliwe warunku pracy). Zdarza się jednak, iż do rozwoju astmy dochodzi wskutek częstych nieleczonych stanów zapalnych dróg oddechowych.
LECZENIE:
Niestety astma jest chorobą nieuleczalną. Jednak przy odpowiednim postępowaniu można zapanować nad jej objawami. Jako że astma najczęściej ma podłoże alergiczne podstawa jej leczenia są sterydy wziewne. Czasami jednak trzeba je połączyć z lekami rozszerzającymi oskrzela. Możemy zatem mówić o dwóch grupach leków:
– działających doraźnie (inhalatory szybko rozszerzające oskrzela, przez co ułatwiające oddychanie)
– działających przeciwzapalnie (zwalczających stany zapalne będące przyczyną dolegliwości).
Nowoczesna medycyna pozwala jednak na jednoczesne zażywanie obu leków poprzez wziewy inhalacyjne. Każdy astmatyk powinien zatem posiadać przy sobie inhalator, a także pamiętać o stosowaniu się do wskazówek i zaleceń lekarza, wtedy bowiem prowadzić może normalne życie.
Działania WHO w ramach walki z astmą przebiegają w myśl hasła „Zero tolerancji dla ataków astmy”. Tym samym organizacja ukierunkowuje swoje działania na uświadamianie społeczeństwa, zarówno osób zdrowych (uświadamianie czym jest astma oraz jak pomóc koledze/koleżance na wypadek wystąpienia duszności), jak i samych astmatyków (uświadamianie m.in. jak ważne jest zażywanie leków i stosowanie się do zaleceń lekarza).
Z pozdrowieniami
Wasza pielęgniarka szkolna
6- 12 Maja
Tydzień Polskiego Czerwonego Krzyża
Tydzień Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK) obchodzony jest każdego roku w maju. W tym roku wypada on w dniach 6-12 maja. Termin wybierany jest tak, aby zawsze obejmował dzień 8 maja. Wtedy to bowiem obchodzony jest Światowy Dzień Czerwonego Krzyża oraz Czerwonego Półksiężyca ustanowiony w rocznicę urodzin Henri Dunanta- ojca idei tej wielkiej akcji humanitarnej.
Początki Czerwonego Krzyża
Pierwsza organizacja Czerwonego Krzyża (CK) została utworzona w 1863r. Jej inicjatorem był szwajcarski finansista Henri Dunant, który poruszony był ogromem cierpień ludzkich, jakie wyrządziła tocząca się w tamtym czasie wojna. Idea ta bardzo szybko rozprzestrzeniła się nie tylko w Europie, ale i na świecie. W kilka lat później została ona wprowadzona w życie m.in. w Prusach, Belgii, Rosji, Japonii, czy w USA, a zatem obiegła wiele kontynentów. Wagę jej działania doceniono poprzez podpisanie w 1864r. Konwencji Genewskiej, która stanowi o godnym traktowaniu rannych i jeńców. A zatem u podstaw swojego funkcjonowania organizacja miała na celu pomoc ofiarom dotkniętym działaniami wojennymi. Z tego też powodu zajmowała się również i szkoleniami pielęgniarek.
Czerwony Krzyż w Polsce
Czerwony Krzyż w Polsce zaczął działać już w styczniu 1919r., a więc krótko po odzyskaniu niepodległości (we września tego samego roku zostaje przyjęty do Ligii Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża). Spotkaniu, na którym zostaje on powołany do życia patronuje żona Ignacego Paderewskiego- Helena Paderewska, która już wcześniej działała w podobnych organizacjach na terenie Polski. Dla Polski był to najlepszy możliwy moment do powstania tego typu organizacji. Kraj nasz pogrążony był wówczas w licznych walkach: powstanie wielkopolskie, trzy powstania śląskie, czy wojna polsko- bolszewicka. Potrzebna zatem byla pomoc humanitarna na dużą skalę. PCK tę pomoc niosła.
Zakres działania PCK (nazwa Polski Czerwony Krzyż funkcjonuje oficjalnie od 1927r.) zmienił się po 1939r. Od tego momentu organizacja rozpoczęła (obok pomocy ofiarom wojny np. poprzez prace w szpitalach polowych) zajmować się poszukiwaniem zaginionych w trakcie wojny osób. W 1943r. jej działacze zostają nawet poproszeni przez III Rzeszę o dokonywanie ekshumacji zwłok w Katyniu. To właśnie PCK stworzyło wówczas listę 2805 ofiar zbrodni katyńskiej. Również i po II wojnie światowej organizacja prowadziła na masową skalę poszukiwania członków rodzin rozdzielonych w trakcie wojny.
Kolejną zmianę dla PCK przyniósł okres komuny w Polsce, kiedy to ich działalność została znacznie ograniczona. Organizacja nauczyła się wówczas działać niezależnie od państwa. Stała się tym samym samowystarczalna.
Ponad stuletnie doświadczenie sprawiło, iż PCK stał się organizacją niezwykle rozbudowaną. Pomoc w jej ramach niesie ponad 150 tysięcy wolontariuszy na terenie całego kraju. Zakres jej działania jest niesłychanie rozbudowany i obejmuje m.in.:
– akcje honorowego krwiodawstwa
– edukacja z zakresu pierwszej pomocy, zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia
– pomoc ofiarom klęsk żywiołowych w kraju i zagranicą
– wsparcie dla uchodźców
– dożywianie najuboższych
– prowadzenie placówek interwencji kryzysowej
– dbanie o starsze i samotne osoby
– pomoc rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.
Z pozdrowieniami
Wasza pielęgniarka szkolna